راه اندازی رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در کیش

رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در کیش با هدف انجام معاملات بین‌المللی این محصولات تا پایان مرداد ماه راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران امروز (سه‌شنبه 13 مرداد ماه) در جمع خبرنگاران گفت: تالار معاملاتی کیش از بیش از 7 ماه پیش آماده شده است، همچنین سه بانک برای انجام معاملات در کیش پذیرش شده‌اند و حدود 20 کارگزار نیز برای حضور در معاملات این تالار اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی افزود: برای راه‌اندازی رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی به آیین‌نامه خاصی نیاز است که هم‌اکنون در سازمان بورس در حال بررسی است و پس از ابلاغ به بورس کالا آمادگی افتتاح رسمی آن را خواهیم داشت.

 

معامله 11 میلیون تن کالا در سال جاری

هاشمیان در باره عملکرد بورس کالای ایران در سال جاری اظهار داشت: از ابتدای سال تا اواسط مرداد ماه در مجموع 5/5 میلیون تن انواع محصولات به ارزش بیش از 31 هزار میلیارد ریال به صورت یک طرفه معامله شده و این در حالی است که معامله محصولات به صورت دو طرفه (خرید و فروش) معادل 11 میلیون تن و به ارزش بیش از 62 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی با بیان این که میزان معاملات در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 2/35 درصد رشد و از نظر ارزشی 3/9 درصد کاهش داشته است، تاکید کرد: قیمت جهانی نفت در مرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 39 درصد کاهش داشته است؛ به همین دلیل قیمت کالاهای بورسی در کشور نیز کاهش 8/32 درصدی را پشت سر گذاشته است.

به گفته او به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت نرخ محصولات فلزی در مرداد ماه 42 درصد، قیمت محصولات کشاورزی 2/18 درصد و قیمت محصولات پتروشیمی 6/43 درصد کاهش داشته است.

 

معامله 40 میلیون تن کالا از ابتدای راه‌اندازی بورس

هاشمیان میزان محصولات معامله شده به صورت یک طرفه را از ابتدای راه اندازی بورس کالا تا امروز 20 میلیون تن اعلام کرد و افزود: ارزش این میزان از محصولات معامله شده 145 هزار میلیارد ریال بوده است که البته رقم این معاملات به صورت دو طرفه به 40 میلیون تن با ارزش 290 هزار میلیارد ریال می‌رسد.

وی ادامه داد: از ابتدای راه اندازی بورس کالا تا امروز 46 درصد ارزش معاملات متعلق به گروه فلزی، 5/35 درصد متعلق به گروه نفت و پتروشیمی و نیم درصد متعلق به گروه کشاورزی است؛ ضمن اینکه به لحاظ وزنی نیز 7/56 درصد از معاملات در اختیار گروه فلزی، 3/42 درصد در اختیار گروه نفت و پتروشیمی و یک درصد در اختیار گروه کشاورزی بوده است.

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران اضافه کرد: همچنین از ابتدای راه اندازی معاملات قراردادهای آتی (اول تیر امسال) تا کنون تعداد 13 هزار و 114 قرارداد مربوط به اونس طلا، مفتول مس و سکه طلا به ارزش 274 میلیارد و 175 میلیون و 978 هزار و 168 ریال داد و ستد شده است.

هاشمیان یکی از مزیت‌های راه اندازی بورس کالا را ایجاد امنیت در بازار دانست و تصریح کرد: در دوران 22 ماهه فعالیت بورس کالای ایران (از مهر ماه 86 تا کنون) بیش از 100 هزار قرارداد معامله شده که متوسط ارزش هر قرارداد 100 میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: از کل این قراردادها 126 فقره شکایت واصل شده که از میان این تعداد تنها یک شکایت در هیئت داوری و یک شکایت در کانون کارگزاران در حال رسیدگی است و مابقی حل و فصل شده است؛ بنابراین می توان گفت بورس کالای ایران در برقراری امنیت در بازار موفق بوده است.

 

حضور 36 شرکت خارجی در بورس کالای ایران

هاشمیان اضافه کرد: تا کنون بیش از 17 هزار مشتری حقوقی و حقیقی در اتاق پایاپای بورس کالا کد شناسایی دریافت کرده‌اند که نزدیک به 85 درصد این مشتریان مصرف کنندگان نهایی هستند؛ همچنین تا امروز 118شرکت تولیدی در شرکت بورس کالای ایران پذیرش شده‌اند که 36 شرکت خارجی و 84 شرکت ایرانی (48 شرکت خصوصی و 36 شرکت دولتی) هستند.

وی تعداد کل محصولات پذیرش شده در بورس کالا را شامل 11 گروه فولاد، آلومینیوم، مس، روی، سرب، فلزات گرانبها، نیکل، مواد معدنی، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و کشاورزی عنوان کرد و افزود: این محصولات دارای 43 زیرگروه اصلی و 154 زیرگروه فرعی هستند.

به گفته وی تاکنون 62 شرکت کارگزاری در بورس کالا مجوز فعالیت گرفته‌اند که 24 کارگزاری در بخش فلزی و پتروشیمی، 21 کارگزاری در بخش قراردادهای آتی و 17 کارگزاری در بخش کشاورزی فعال هستند.

هاشمیان 52 درصد از معاملات انجام شده در بورس کالای ایران را معاملات سلف دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر معاملات محصولات نفت و پتروشیمی به صورت نقدی انجام می‌شود که با انجام این دسته از معاملات به صورت سلف در آینده نزدیک شاهد رشد این قبیل معاملات در بورس خواهیم بود؛ چرا که انجام معاملات به صورت سلف به مدیریت ریسک در بورس کمک شایان توجهی می‌کند.

وی رقم پیش‌بینی سود سهام شرکت بورس کالای ایران (EPS) را برای چهار ماهه سال جاری 217 ریال اعلام و تصریح کرد: این رقم در عمل 194 ریال محقق شده است که معادل 5/89 درصد بودجه سالانه شرکت را شامل می‌شود.

 

اهم برنامه‌های بورس کالا در سال‌جاری

وی درباره اهم برنامه‌های این شرکت در سال جاری اظهار داشت: راه‌اندازی معاملات نقدی سکه، انجام اقدامات لازم در خصوص راه‌اندازی رینگ صادراتی محصولات پتروشیمی در کیش، اتمام عملیات بازسازی، تجهیز و آماده‌سازی ساختمان جدید بورس کالا، طراحی و توسعه قراردادهای جدید آتی از جمله برای ذرت و پلی‌اتیلن، راه‌اندازی قراردادهای اختیار (آپشن) و سلف مجدد و تقویت معاملات محصولات کشاورزی و پیگیری و رفع مشکلات آنها از جمله این برنامه‌ها هستند.

مدیرعامل شرکت ملی بورس ایران طراحی و ایجاد بستر مناسب جهت ارائه سرویس‌های الکترونیکی به کارگزاران و معامله‌گران قراردادهای آتی، تکمیل طراحی و پیاده‌سازی سامانه حراج چند کالایی، طراحی و تولید نرم‌افزار محاسبه خودکار شاخص‌های قیمت کالای بورس ایران، رفع اشکال از سیستم ساتنا در ارتباط با معاملات بورس کالا، تدوین و راه‌اندازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و فراهم ساختن امکان نرم‌افزاری انجام معامله در دفاتر کارگزاران که در بخش قراردادهای آتی انجام شده از دیگر برنامه‌های این شرکت برای امسال برشمرد.

وی ادامه داد: اجرایی کردن سیستم چند بانکی، راه‌اندازی فاز سوم موبایل تریدینگ با حل مشکل سیستم ساتنا و امضای الکترونیک، ISP شدن بورس و ارائه خدمات به کارگزاران، PKI کردن نرم‌افزارهای شرکت و پیگیری و دریافت مجوزهای لازم به منظور بهره‌گیری از امضای دیجیتال، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای استقرار سیستم مدیریت کیفیت و اخذ گواهینامه ایزو و راه‌اندازی صندوق تضمین کارگزاران از جمله اقداماتی است که این شرکت در سال جاری انجام خواهد داد.

به گفته او رتبه‌بندی کارگزاران بر اساس عملکرد آن‌ها طبق یک استاندارد مدون از جمله مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت در سال جاری است که پیگیری و اجرای آن می‌تواند نقش موثری در روند انجام معاملات داشته باشد.

هاشمیان دیگر برنامه‌های این شرکت در سال جاری را برنامه‌ریزی برای اشاعه فرهنگی بورس در جامعه به ویژه بین تشکل ها و اصناف، پیگیری برای جذب مشتریان جدید به بورس کالا، افزایش قراردادهای آتی سکه و طلا تا سقف حداقل 2000 قرارداد در روز، راه‌اندازی تالار فرعی برای کالاهای تابلوی دوم، بازنگری و اصلاح دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها و مقررات بورس و به روزرسانی آن‌ها و پیگیری پذیرش و عرضه سهام شرکت بورس کالای ایران در بورس اوراق بهادار اعلام کرد.

88/05/14