كيش و قشم دو قطب سرمايه گذاري خارجی در ایران

 

كيش و قشم به عنوان دو قطب سرمايه گذاري خارجي در ايران معرفي شدند

 

در نشستي كه رياست سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران با مديران عامل مناطق آزاد در محل سازمان سرمايه گذاري برگزار شد، مقرر شد مناطق آزاد قشم و كيش به عنوان مناطق آزمايشي سرمايه گذاري خارجي در ايران معرفي شوند.

 

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي سازمان سرمايه گذاري و كمك‌هاي اقتصادي و فني ايران در اين نشست ، سامان قاسمي سرپرست دفتر سرمايه گذاري هاي خارجي و حسين سلطاني نيا مشاور وزير و نماينده تام الاختيار وزارت بازرگاني در اجراي پروژه نمونه و امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و نمايندگان مديران عامل مناطق آزاد ايران نيز حضور داشتند.

 

در اين جلسه بهروز عليشيري با اشاره به شرايط كنوني و موانع موجود در مناطق آزاد در جذب سرمايه هاي خارجي به ضرورت اتخاذ تصميمات در رفع اين موانع تأكيد كرد.

 

وي در ادامه پيشنهاداتي با ذكر شاخصهاي بااهميت براي بسترسازي مناسب در جذب سرمايه گذاري خارجي و رفع مشكلات كنوني ارائه كرد كه اهم آن شامل بررسي و مطالعه درخصوص نيروي انساني، چگونگي مالكيت براي سرمايه گذار خارجي در مناطق آزاد، دسترسي به بازار، معافيتهاي مالياتي، تجهيز زير ساختهاي مورد نياز اين مناطق و تامين مواد اوليه است.

 

عليشيري يادآور شد: اين شاخص‌ها جزو مهمترين مسائل در جلب نظر سرمايه گذاران خارجي و مزيتهاي مناطق آزاد نسبت به سرزمين اصلي هستند.

 

در ادامه اين نشست سلطاني نيا اظهار كرد: لازم است اين شاخصها در دو منطقه آزاد به عنوان نمونه بررسي شود تا بتوان بسته سياستي جامعي را براي كليه مناطق آزاد تهيه و به تصويب هيات دولت رساند.

 

وي همچنين به دستاوردها و فعاليتهاي اخير مناطق آزاد در ايجاد مزيتها و تسهيلات براي سرمايه گذاران خارجي اشاره كرد كه ايجاد دو بانك مستقل در اين مناطق از جمله اين دستاوردهاست.

 

در پايان مقرر شد كميته اي شامل نمايندگان مناطق آزاد كيش و قشم و نمايندگان سازمان سرمايه گذاري تشكيل شود و ضمن بررسي مشكلات موجود، راهكارهاي رفع موانع را بررسي و اعلام كند.

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

 

88/03/04