امضای قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش

تفاهم نامه تأمین مالی فاز نخست طرح توسعه میدان گازی کیش به میزان 2 میلیارد دلار با کنسرسیومی از چند شرکت داخلی و یک شرکت مالزیایی به امضا رسیده و قرار است تا یک ماه آینده و با نهایی شدن مذاکرات به قراداد قطعی تبدیل شود

مدیرعامل شرکت متن در حاشیه مراسم بازدید از روند اجرای طرح توسعه میدان گازی کیش در گفت و گو با خبرنگار شانا، با اشاره به آغاز عملیات اجرایی توسعه این میدان از منابع داخلی شرکت متن، تصریح کرد: به منظور تأمین مالی طرح توسعه این میدان همزمان با آغاز عملیات توسعه آن، با مجوز وزیر نفت، تفاهمنامه ای به مدت پنج ماه با یک کنسرسیوم متشکل از چند شرکت داخلی و یک شرکت مالزیایی به امضا رسید که مذاکره برای تبدیل آن به قرارداد قطعی در حال انجام است و تا یک ماه آینده نهایی می شود.

مهندس ناجی سعدونی افزود: برای توسعه فاز نخست میدان گازی کیش به بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که در صورت تبدیل این تفاهمنامه به قرارداد، کنسرسیوم ایرانی خارجی منابع مالی مورد نیاز برای توسعه فاز نخست را از بانکهای خارجی تأمین می کند.

وی رقم مورد نیاز برای توسعه هر سه فاز میدان گازی کیش را بیش از 6 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بر اساس تفاهم نامه، مقرر شده است که در صورت موفقیت کنسرسیوم در تأمین مالی فاز نخست طرح توسعه میدان کیش، فاز دوم و سوم این طرح نیر به آنها سپرده شود.

به گفته مدیرعامل شرکت متن تفاهم نامه ای که با این کنسرسیوم به امضا رسیده و به زودی به قراداد تبدیل می شود، مانند قراداد بیع متقابل است با این تفاوت که برای نخستین بار در کشور نقش شرکتهای داخلی در قرارداد بیع متقابل پر رنگ تر بوده و عملاً کار به یک شرکت داخلی با مشاوره یک شرکت خارجی سپرده شده است.

آنطور که سعدونی می گوید حسن دیگر امضای این قرارداد این است که نه تنها پروژه طرح توسعه میدان گازی کیش تأمین مالی می شود بلکه با این کار ابتکار عمل به بخش داخلی سپرده و تکنولوژی های نوین مربوط به میدان های گازی نیز وارد کشور می شود.

وی اضافه کرد: این قرارداد نیز مانند سایر قراداهای بیع متقابل است و نیاز به مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت، مصوبه ترک تشریفات و مصوبه کارگروه نفت شورای اقتصاد دارد که با نهایی شدن قراداد تمامی این مصوبات تا پایان سال اخذ خواهد شد.

مدیرعامل شرکت متن افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده هزار و 730 میلیارد تومان یا تقریبا 2 میلیارد دلار برای توسعه فاز اول میدان گاز کیش مورد نیاز است در حالی که کل بودجه شرکت متن در سال جاری 130 میلیارد تومان است.

سعدونی تصریح کرد:مسلم این است که با روند موجود تخصیص اعتبار، با منابع داخلی توان توسعه میدان گازی کیش را نداریم و منابع مالی مورد نیاز باید از منابع دیگری نظیر بیع متقابل یا فایننس تأمین شود.

توسعه و فرآورش گاز ترش تولیدی از 13 حلقه چاه در 2 مجموعه کلاستر موجود در جزیره کیش در پالایشگاه و تولید میعانات گازی تثبیت شده به میزان 15 هزار بشکه، گاز سبک شیرین به میزان 970 میلیون فوت مکعب و گوگرد جامد به میزان 4 تن در روز از اهداف طرح توسعه میدان کیش به شمار می رود.

بر اساس مطالعات اولیه انجام شده، میزان حجم گاز درجای اولیه مخزن کیش معادل 4۸ تریلیون فوت مکعب و میزان گاز قابل برداشت آن معادل ۳۶ تریلیون فوت مکعب است. حجم میعانات گازی درجای اولیه این میدان ۵۱۴ میلیون بشکه و مقدار گاز قابل استحصال آن۳۶۰ میلیون فوت مکعب تخمین زده شده است.

بر اساس مذاکره های صادرات گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس، قرار است خط لوله زیر دریایی به طول 200 کیلومتر، گاز تولیدی از میدان کیش را به کشور عمان انتقال دهد.

88/05/02