ايجاد شعبه كيش دانشگاه آزاد با شرايط خاص

رييس منطقه آزاد كيش با بيان اينكه بر اساس آمار اعلام شده از سوي سفارتخانه‌ها، 28 هزار دانشجوي ايراني در كشورهاي مالزي و دوبي مشغول به تحصيل هستند و در اين ميان 14 هزار دانشجو در دبي و 14 هزار نفر در مالزي مشغول به تحصيل هستند.

 

داوود مددي در گفت‌و‌گو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در حاشيه مراسم دانش‌آموختگي فارغ‌التحصيلان پرديس بين‌المللي كيش دانشگاه صنعتي شريف در خصوص سياست‌هاي منطقه آزاد كيش در زمينه توسعه دانشگاه‌ها، گفت: در اين زمينه يك شهرك دانشگاهي با حدود 64 هكتار زمين در نظر گرفتيم و آن را در بين دانشگاه‌هاي معتبر كشور توزيع كرد‌ه‌ايم و آنها را براي بكارگيري بهترين امكانات براي جذب دانشجوي خارجي و خروج دانشجو از كشور ترغيب مي‌كنيم.

 

ايجاد شعبه كيش دانشگاه آزاد با شرايط خاص

 

وي با بيان اينكه مجوز ساخت دانشگاه در كيش به دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشكي تهران، علوم پزشكي شيراز و شريف داده شده است، گفت: همچنين براي احداث دانشگاه جامع علمي كاربردي نيز در خارج از آن محوطه زمين داده شده است. البته ايجاد شعبه علمي كاربردي در كيش تنها در حد كاربردي و براي نيازهاي گردشگري و توريستي و سياحتي است.

 

وي افزود: براي ايجاد شعبه دانشگاه آزاد در كيش در حال مذاكره هستيم تا در صورت رعايت شرايط لازم اين مجوز صادر شود كه از جمله شروط آن اساتيد قوي و محدوديت تنها براي دوره‌هاي تحصيلات تكميلي است.

 

تحصيل 3هزار دانشجو در شعب بين‌المللي دانشگاهها در كيش

 

به گفته وي در حال حاضر نزديك به 3 هزار دانشجو در شعب بين‌المللي دانشگاه‌ها در كيش مشغول به تحصيل هستند ولي متاسفانه تعداد دانشجويان خارجي به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسد، البته هدف اوليه در ايجاد اين شعبات اين بود كه دانشجوياني كه براي ادامه تحصيل به خارج از كشور مي‌رفتند در اين شعب به تحصيل ادامه دهند و از خروج آنان جلوگيري شود.

 

ضرورت تدريس به زبان بين‌المللي در شعب بين‌المللي

 

وي در خصوص مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر تدريس دروس در شعبات بين‌المللي مناطق آزاد به زبان فارسي، گفت: گرچه ما بايد از زبان خود پاسداري كنيم اما براي جذب دانشجوي خارجي و دسترسي به منابع غني بين‌المللي بايد يك زبان بين‌المللي در تدريس خود داشته باشيم.

 

مددي در خاتمه با بيان اينكه از چشم‌اندازهاي ما اين است كه نام كيش به عنوان يك نام معتبر مركز علمي دانشگاهي شناخته شود، خاطرنشان كرد: شعبه دانشگاه شريف با بيش از 4 سال سابقه بيشترين قدمت را در اين منطقه دارد.


منبع


88/03/02


سالومه سیر
سالومه سیر