لاک‌پشت‌های پوزه عقابی کیش راهی دریا شدند

ایسنا لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در کیش به‌تدریج سر از تخم درآورده و راهی دریا می‌شوند.

رئیس اداره محیط‌ زیست سازمان منطقه آزاد کیش در گفت‌وگو با  ایسنا، افزود: تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی هرساله از اواخر اسفندماه در سواحل کیش آغاز شده و تا اواسط خرداد ادامه دارد.

مریم محمدی خاطرنشان کرد: امسال نیز اولین تخم‌گذاری اواخر اسفند سال گذشته انجام شد به‌طوری‌که تعداد لانه‌های سایت حفاظت‌شده لاک‌پشت‌های کیش به ۲۵ لانه رسید. به‌صورت میانگین هر لاک‌پشت ماده بالغ در هر نوبت تخم‌گذاری بین ۸۰ تا ۱۲۰ عدد تخم گذاشته که حدوداً از ۷۰ درصد  این تخم‌ها، نوزاد لاک‌پشت متولد می‌شود.

وی تصریح کرد: وزن لاک‌پشت بالغ تا ۴۵ کیلوگرم و عمر طبیعی آن‌ها را حدود ۱۰۰ سال است؛ نکته مهم حفاظت از سواحل ماسه‌ای است چراکه هر نوزاد لاک‌پشت  پس از سال‌ها برای تخم‌گذاری به محل تولد خود بر خواهد گشت و در صورت از بین رفتن ساحل ماسه‌ای، چرخه تولیدمثل آن‌ها دچار مشکل شده و این امر به انقراض و یا کم شدن لاک‌پشت‌های پوزه عقابی منجر خواهد شد.

 

یک محیط‌بان محیط‌زیست کیش نیز در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: لاک‌پشت پوزه عقابی جز گونه‌های در خطر انقراض است و محیط‌بانان کیش به‌صورت ۲۴ ساعته و در طی بیش از ۷۰ روز گذشته از لانه‌های آن‌ها حفاظت کرده‌اند.

سید علی جبلی افزود: به دنیا آمدن نوزادان لاک‌پشت پوزه عقابی به‌طور میانگین ۲ ماه  پس از تخم‌گذاری طول می‌کشد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه نوزادان لاک‌پشت پس از بیرون آمدن از تخم‌ها به‌طور غریزی به سمت نور ماه حرکت می‌کنند، هرساله اداره محیط‌زیست کیش با هماهنگی شرکت آب و برق چراغ‌های برق جاده جهان در مجاورت منطقه حفاظت‌شده جنوب جزیره کیش را خاموش می‌کنند.

به گزارش ایسنا، پروژه حفاظت و مانیتورینگ لاک‌پشت‌های دریایی جزیره کیش از اسفند سال ٨۵ در سایتی به طول تقریبی ٨٠٠ متر از نوار ساحلی جنوب جزیره آغازشده است. علامت‌گذاری، اندازه‌گیری و شمارش تخم‌ها و نوزادان لاک‌پشت، ثبت جزر و مد، رطوبت هوا، دمای هوا و اندازه‌گیری لاک‌پشت ماده از دیگر اقدامات مرکز حفاظت و مانیتورینگ لاک‌پشت‌های دریایی است.  از ۵ گونه لاک‌پشت دریایی خلیج‌فارس و دریای عمان، تنها گونه پوزه عقابی در جزیره کیش تخم‌گذاری می‌کند.

99/03/19