بیش از ۴۲ میلیمتر باران در کیش بارید

ایرنا- رییس هواشناسی کیش گفت: میزان بارندگیهای اخیر از روز پنجشنه تا صبح شنبه دراین جزیره به بیش از ۴۲ میلیمتر رسید.

محمود بهرامی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن اعلام این خبر افزود: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون در مجموع ۲. ۳۳۰ میلیمتر باران در جزیره کیش باریده که این این میزان در۴ دهه گذشته بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: میزان بارندگی در جزیره کیش  از ابتدای مهر تا پایان آذر امسال در مقایسه با حجم بارندگی کل سال آبی پارسال  بیش از ۵ برابر افزایش یافته است.

 وی یاد آور شد: به استثنای امسال، بیشترین بارندگی در جزیره کیش در طول نزدیک به ۴ دهه گذشته به میزان ۷/ ۱۶۹ میلیمتر در سال ۱۳۷۰ ثبت شده که این امار نشان می دهد که سال زارعی جاری پربارانترین سال در طول مدت یاد شده بوده است. سال زراعی از مهر هرسال آغاز و تا مهر سال بعد ادامه می یابد. 

جزیره کیش با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع  و جمعیتی افزون بر ۳۹ هزار نفر در ۱۸ کیلومتری کرانه های جنوبی ایران و در محدوده شمالی خلیج فارس واقع شده است. 

 کیش به عنوان قطب گردشگری کشور در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است.

تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار دارد و بطور کلی خشک و کم باران است. بارندگی در این جزیره عمدتا در ماههای پاییز و زمستان و بصورت رگبار و سیلابی است. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز می رسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است.

98/10/22