میزان بارندگی در کیش بیش از ۳ برابر افزایش یافت

ایرنا- کارشناس هواشناسی جزیره کیش گفت: میزان بارندگی در این جزیره طی سه ماه گذشته ۲۲۰ میلی متر رسید که این میزان در همسنجی با مدت مشابه پارسال بیش از ۳۰۰در صدر افزایش نشان می دهد.

حسن غواص زاده روز سه شنبه درگفتگو با ایرنا افزود: از اول مهر سال جاری تا امروز ۱۹ آذر، در مجموع ۲۲۰ میلیمتر باران در جزیره کیش باریده است، که این میزان در مدت مشابه پارسال حدود ۶۰ میلیمتر بوده است.

 وی میزان بارندگی در مدت یاد شده را کم سابقه دانست و افزود: به ورود سامانه بارشی جدید به آسمان کیش و آغاز موج جدید بارندگی میزان این بارندگی در کیش روبه افزایش است.

 غواص زاده افزود: موج جدید بارندگی در کیش که از هم اکنون آغاز شده با وزش تندباد همراه خواهد بود و احتمال آبگرفتگی و شکستن شاخه های درختان  وجود دارد. 

در جریان این بارندگیها در کیش میلیونها متر مکعب آب شیرین راهی دریا می شود و همواره خیابانها و معابر  این جزیره به علت پایین بودن سطح نسبت به  فضای سبز و زمینهای اطرف به رودخانه های خروشان تبدیل می شود، این درحالیست که پایین رفتن سطح منابع زیر زمینی آب در کیش به عنوان یکی از دغدغه های این جزیره مطرح می شود، شبکه های آبرسانی به علت کمبود آب و فشار پایین درهر ۲۴ ساعت حدود ۱۲ ساعت کاملاً قطع است.

  تمام منازل و واحدهای صنفی و تجاری کیش با استفاده از مخزن پلاستیکی اقدام به ذخیره آب می کنند و این آب در زمان قطعی شبکه،  توسط پمپ برای استفاده شرب و شستشو به واحدهای مختلف تزریق می شود که این کا علاوه بر هزینه سنگین در اکثر موارد موجب آلودگی آب می شود.

از طرفی درحین این بارندگیها، صدها پاکبان تلاش می کنندتا آبهای پهلو گرفته در معابر را با پارو و وسایل ابتدایی به عرصه های فضای سبز و حاشیه خیابانها و بلوارهای هدایت کنند، منظره ای که همواره پس از بارش باران در جزیره کیش مشاهده می شود.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند: ذخیره سازی و جلوگیری از هدر رفت آب های ناشی از بارندگی درکیش  و تزریق این مایه حیاتی به منابع زیر زمینی از یکسو نیازمند طرحهای جدید ذخیره سازی و دیگر سو اصلاح ساختار معابر و فضای سبز یا ایجاد حفرهای مناسب در دیواره بلوارهای حاشیه خیابانها است.

 کیش به عنوان قطب گردشگری کشور در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است.

تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار دارد و بطور کلی خشک و کم باران است. بارندگی در این جزیره عمدتا در ماههای پاییز و زمستان و بصورت رگبار و سیلابی است. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز میرسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است.

98/09/19