جشنواره ملی موج در کرانه های کیش کلید خورد

سومین دوره جشنواره ملی فیلم و فیلمنامه کوتاه "موج" روز سه شنبه طی آیینی در مرکز همایشهای بین المللی  جزیره مرجانی کیش گشایش یافت.

به گزارش ایرنا،  در این جشنواره که سه روز برپا خواهد بود در مجموع ۶۹ اثر سینمایی به عنوان اثار برگزیده  اکران و داوری می شود.

 از مجموع ۱۵۰۰ اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره موج ، ۵۹ اثر برگزیده در "بخش فیلم" با سه موضوع سفر و گردشگری، نگاه ویژه دریا و فیلمسازان جزیره‌ی کیش و ۱۰ اثر در "بخش فیلمنامه" مورد داوری قرار می گیرد.

  انتخاب «سفر و گردشگری» به‌ عنوان محور دائمی از ویژگیها و شاخصه های سومین جشنواره ملی موج عنوان شده است، همچنین موضوع «دریا» به‌عنوان نگاه ویژه این رویداد فرهنگی انتخاب شده است. 

  ابراهیم حصاری دبیر اجرایی این جشنواره مرتبط بودن آثار با موضوع و محور جشنواره را از مهمترین شاخص انتخاب آثار برگزیده عنوان کرد و گفت: باتوجه به این‌که برخی هنرمندان جشنواره موج حائز رتبه‌ های برتر جشنواره‌های بین‌المللی ازجمله جشنواره کن بودند از هیات محترم داوران درخواست کردیم تا با هدف ایجاد انگیزه و ترغیب فیلمسازان نوپا، به آثار این هنرمندان نگاه ویژه داشته و بدون درنظر گرفتن شهرت و سابقه فیلمسازان آثار را داوری کنند.

وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی را یکی از دستاوردهای ارزشمند جشنواره موج در کیش عنوان کرد و افزود: درطول  این جشنواره سه کارگاه با حضور اساتید مطرح فیلم کوتاه کشور برگزار می‌شود و در کارگاهی که پنجشنبه ۷ شهریور از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در هتل پانوراما برپا می‌شود کریم لک‌زاده و کاوه آهنگر نویسنده و کارگردان و پویان شعله‌ور تدوینگر درخصوص کاربردی‌ترین روش‌های تهیه و ساخت فیلم کوتاه موارد ارزشمندی را عنوان می‌کنند.

حصاری در ادامه افزود: دو کارگاه دیگر نیز در قالب نشست‌های صمیمی فیلمسازان پنجم و ششم شهریور از ساعت ۱۲ تا ۲ بامداد در موزه خانه بومیان کیش برگزار می‌شود.

 همچنین مسعود رهبری رئیس این جشنواره گفت: حضور هنرمندان مطرح عرصه فیلم کوتاه کشور به‌ عنوان میهمان یا هیات داوران جشنواره، فرصت ارزشمندی را فراهم می‌کند تا فیلمسازان جزیره کیش از تجارب و دانش این اساتید بهره‌مند شوند و سطح توانمندی خود را ارتقا دهند.

رهبری اضافه کرد: برگزاری موفق چند دوره جشنواره فیلم کوتاه موج در کیش که خوشبختانه با استقبال خوب هنرمندان و هنر دوستان کشور روبه‌رو شده است این منطقه آزاد تجاری–صنعتی را به برندی مطرح در عرصه حمایت از فیلم کوتاه و دومین پایگاه نمایش فیلم‌های کوتاه داخلی تبدیل کرده است.

وی با اشاره به‌ این‌که امسال با هدف رشد و توسعه صنعت گردشگری در کیش، «سفر و گردشگری» به‌عنوان محور دائمی جشنواره فیلم کوتاه موج تعیین شده است گفت: علاوه‌بر محور اصلی در هر دوره نیز موضوعی برای «نگاه ویژه» جشنواره درنظر گرفته خواهد شد که امسال و در سومین دوره برگزاری جشنواره موضوع «دریا» به‌عنوان نگاه ویژه این رویداد فرهنگی انتخاب شده است.

 براساس اخبار دریافتی علاوه  بر فیلم‌هایی که در مراسم افتتاحیه در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش به نمایش در می‌آید، سایر آثار در دومین روز جشنواره از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و ۱۵ دقیقه و ۱۵ و سی‌ دقیقه تا ۲۱ و سی دقیقه در سینما لبخند و موزه نماد کیش اکران خواهد شد و تماشای فیلم‌های جشنواره برای تمامی ساکنان و گردشگران رایگان خواهد بود.

این سومین بار است که جزیره کیش میزبان جشنواره سراسری فیلم کوتاه موج است،  اولین  و دومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه موج،  بترتیب در اسفند سال ۹۴ و ۹۵ در جزیره  برگزار شد.

98/06/06