جايزه ويژه "ايكوم" به موزه خانه بوميان كيش تعلق گرفت

ایرنا - جایزه ویژه ایكوم به پاس فعالیت های فرهنگی مستمرو معرفی فرهنگ، آداب و رسوم بومیان كیش و جنوب ایران درعرصه ملی به موزه خانه بومیان این جزیره تعلق گرفت .

به گزارش ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد كیش این جایزه در آیین گرامیداشت و انتخاب موزه های برتر كشور در سال ١٣٩٧ كه اخیرا همزمان با روز جهانی موزه ها در محل فرهنگستان هنر ایران برگزار شده از طرف كمیته ملی موزه های ایران به موزه خانه بومیان كیش اهدا شد.

ایكوم سازمانی جهانی است كه بسیاری از اعضای یونسكو از جمله ایران به آن پیوسته‌اند، این سازمان در كمیته‌های ملی و بین‌المللی در سطح جهانی و منطقه‌ای فعالیت می‌كند.

ایكوم زیر نظر یونسكو است ولی شخصیت حقوقی مستقل و مجزایی از سازمان یونسكو دارد.

فعالیت های فرهنگی مستمر، همكاری دائم با ایكوم و معرفی فرهنگ و آداب و رسوم بومیان كیش و جنوب ایران در نمایشگاه ها و محافل بین المللی از جمله شاخصه های انتخاب خانه بومیان كیش به عنوان موزه برتر عنوان شده است.

همچنین این خانه در شاخص توسعه فیزیكی در بین موزه های خصوصی كشور رتبه دوم را كسب كرد.

در مراسم اهدای جایزه ویژه ابكوم به موزه خانه بومیان كیش كه رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جمعی از مسئولان و اندیشمندان و شخصیت های مطرح فرهنگی كشور و موزه داران و مدیران موزه های خصوصی و دولتی سراسر كشور حضور داشتند از موزه های برتر و شخصیت های تاثیرگذار در این زمینه تقدیر و تجلیل شد.

خانه بومیان كیش با 200 سال قدمت مربوط به حاج عبدالله بن شاهین تاجر مروارید سال های دور جزیره كیش بوده است كه در سال ٩٣ با تغییر كاربری و تبدیل آن به خانه موزه به عنوان اولین موزه خصوصی جزیره كیش فعالیت خود را شروع كرد.

خانه بومیان كیش در حال حاضر و به دلیل فعالیت های متنوع و گسترده فرهنگی به یكی از موزه های زنده و مركز فرهنگی مطرح در جنوب كشور تبدیل شده و تا كنون ٣ بار لقب موزه خصوصی برتر كشور و یك بار تندیس و جایزه ویژه ایكوم ایران را دریافت كرده است.

شورای بین‌ المللی موزه‌ها (ایكوم) یك سازمان بین‌المللی و غیر دولتی است؛ كه با هدف پیشبرد منافع موزه‌شناسی، نظام‌‌خاصی را در خصوص مدیریت و عملكرد موزه ها تدوین كرده و در 5 سپتامبر 1989 راه‌ اندازی شده است.

98/03/05