ساختمان پژوهشکده محیط زیست کیش افتتاح شد

ایرنا - ساختمان پژوهشکده محیط زیست کیش و چند طرح خدماتی،گردشگری و عمرانی روز چهارشنبه با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و غلامحسین مظفری مدیرعامل منطقه آزاد کیش افتتاح یا مورد بازدید قرار گرفت.

مجموعه پژوهشکده محیط زیست کیش با 2350 متر مربع بنا در سه طبقه شامل بخشهای تاسیسات، سالنهای مطالعاتی، آزمایشگاه ها، مجموعه های خدماتی، سالن همایش مجهز به امکانات صوتی و تصویری است، نمای کلی این مجتمع بشکل لاکپشتی است که در حال خروج از آب است.

هدف از راه اندازی این مرکز که در ضلع جنوبی جزیره کیش و با بیش از 14 میلیارد تومان سرمایه گذاری ساخته شده، انجام مطالعات کاربردی و پژوهشی بویژه محیط زیست دریایی با همکاری مراکز دانشگاهی با ر,یکرد به توسعه متوازن در منطقه عنوان شده است.

مسئولان امر قبلا اعلام کرده اند که در این مجموعه دغدغه های ملی و منطقه ای همچون دریاچه ارومیه، گرمایش خلیج فارس، ریز گردها و موجودات دریایی کیش ، مرجان ها و پسماندها می تواند مورد بررسی قرار گیرد .

این مجموعه که به کارفرمایی سازمان منطقه کیش ایجاد شده، دارای 3900 مترمربع محوطه، فضای سبز باغ گیاه شناسی و ابنیه های مختلف است.

قرار است در محوطه فضای سبز این پژوهشکده، گونه های گیاهی ارزشمند ویژه جنوب کشور با شناسنامه کاشته شود و در قالب یک موزه گیاه شناسی مورد استفاده مردم و کارشناسان قرار گیرد .

وجود نیروگاه خورشیدی با پنل خورشیدی به وسعت 1200 متر مربع و ظرفیت تولید 140 کیلووات برق از ویژگیهای مجموعه پژوهشکده محیط زیست کیش است که علاوه بر تامین برق مورد نیاز این مجتمع قرار است مازاد آن وارد شبکه برق جزیره شود .

کار اجرایی این طرح که از آن به عنوان یکی طرحهای مهم زیست محیطی نامبرده می شود از سال 1394 آغاز شده و هم اکنون ساختمان آن آماده تجهیز و بهره برداری است.

به گفته مسئولان محیط زیست کیش، این مجموعه قرار است تجهیز و با همکاری دانشگاهها و مراکز علمی کشور به عنوان یک مرکز علمی و پژوهشی فعالیت خود را آغاز کند.

همچنین در ادامه این بازدید، شبکه آبرسانی به مناطق جنوبی جزیره کیش به طول 15 کیلومتر و هتل 4 ستاره لیلیوم در آیین های جداگانه با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رئیس جمهوری و غلامحسین مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، افتتاح شد، همچنین در ادامه دبیر مناطق آزاد و همراهان از کارخانه در حال احداث قطعات پیش ساخته بتونی کیش بازدید کردند.

97/11/29