علاقه مندی شرکت های سرمایه گذاری اتریشی برای فعالیت اقتصادی در ایران

به گزارش هلوکیش و نقل از ایرنا رایزن بازرگانی سفارت اتریش، جزیره کیش را شناخته شده ترین هاب سرمایه گذاری ایران در عرصه بین المللی برشمرد و از علاقه مندی شرکت های اتریشی برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در ایران و کیش خبر داد.

به گزارش هلوکیش از سازمان منطقه آزاد کیش، واین گارتنر که به همراه هیاتی از بخش بازرگانی سفارت اتریش به جزیره کیش سفر کرده اند در نشستی با مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با فرصتهای سرمایه گذاری این جزیره آشنا شدند.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش در این نشست، جزیره کیش را شناخته شده ترین هاب سرمایه گذاری ایران در عرصه بین المللی دانست و از علاقه مندی شرکت های اتریشی برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در ایران به ویژه جزیره کیش خبر داد.

وی افزود : کیش یک مقصد گردشگری منحصر بفرد است و بسیاری از شرکت های اتریشی علاقه مند هستند تا از ظرفیت های منطقه و زمینه های مختلف سرمایه گذاری در این جزیره آگاه شوند تا بتوانند با یک برنامه ریزی دقیق برای فعالیت اقتصادی در کیش اقدام کنند.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری اتریش به ایران در سال 2015 و حضور نمایندگی بیش از 200 شرکت اتریشی، سرمایه گذاران این کشور را برای حضور در بازار گسترده ایران ترغیب کرده است افزود: ما در زمینه تجهیزات بیمارستانی، پتروشیمی، ماشین آلات صنعتی، و گردشگری علاقه مند به سرمایه گذاری در جزیره کیش هستیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با لغو تحریم ها مشکلات نقل و انتقالات بانکی در مبادلات تجاری به طور کامل برطرف و شرایط فعالیت بانک ها در همه مناطق آزاد ایران به ویژه جزیره کیش تسهیل شود، امکانات توسعه گردشگری حلال در ایران را فرصت خوبی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی برشمرد.

مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست معافیت مالیاتی 20 ساله، امکان سفر به کیش بدون نیاز به روادید و امکان تاسیس شرکت در این جزیره با مالکیت 100 درصد خارجی، نبود محدودیت در انتقال ارز به دیگر مناطق آزاد ایران یا سایر کشورها را از فرصت ها و مزیت های مهم سرمایه گذاری در جزیره کیش عنوان کرد.

حمید رضا شیرزاد حمایت قانونی از سرمایه گذاری خارجی و خدمات گسترده بانکی و بیمه ای را از جمله دیگر مزیت های مهم سرمایه گذاری در کیش برشمرد و افزود: منطقه آزاد کیش مستقل از سرزمین اصلی بوده و با قوانین خاص مناطق آزاد ایران اداره می شود که همین امر موجب تسریع در روند سرمایه گذاری ها و کاهش بروکراسی های اداری شده است به طوریکه فعالان اقتصادی خارجی می توانند در مدت یک هفته شرکت خود را در کیش تاسیس کنند.

وی تصریح کرد: همچنین برای بکارگیری منابع انسانی خارجی و مهندسان و کارشناسان رشته های مختلف از سایر کشورها نیز محدودیتی وجود ندارد و سازمان منطقه آزاد کیش نیز با در اختیار قرار دادن زمین و تاسیسات مورد نیاز با کمترین نرخ از سرمایه گذارانی که قصد دارند کارخانه و یا واحد تولیدی تاسیس کنند، حمایت می کند.

مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه کیش به عنوان جزیره پاک و دوستدار محیط زیست از توسعه صنایع با فناوری بالا استقبال می کند تاکید کرد : با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست منطقه، به صنایع آلاینده مجوز فعالیت داده نمی شود و تا کنون بخش زیادی از سرمایه گذاری ها در جزیره کیش در بخشهای املاک، داروسازی، مراکز تجاری و اقتصادی و لوازم و تجهیزات منزل بوده است.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی علاقه مند به جذب سرمایه گذاری های خارجی در زمینه گردشگری و در بخشهای گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی، تجهیزات پزشکی، ساخت هتل و ایجاد جاذبه های گردشگری نوین هستیم.

شیرزاد با یادآوری اینکه کیش در زمینه تامین منابع انرژی و آب شرب ساکنان و گردشگران نیز مستقل بوده و به شبکه برق و آب سراسری متصل نیست این جزیره را منطقه ای پیشرو در اجرای طرح های نوین اقتصادی، عمرانی، تجاری و گردشگری دانست و گفت: جزیره کیش دارای باند فرودگاهی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ایرباس در کشور است و به همین دلیل در صورت راه اندازی پروازهای ایران به مقصد نیویورک، برقراری این پرواز از طریق فرودگاه کیش میسر خواهد شد.

وی با بیان اینکه موقعیت خاص جزیره کیش و وجود میدان گازی مستقل در منطقه زمینه حضور شرکتهای نفتی فراوانی را در کیش فراهم کرده است، اظهارکرد: در آینده ای نزدیک جزیره کیش به یک مرکز بزرگ فعالیت شرکتهای نفتی معتبر دنیا تبدیل خواهد شد.

مدیرسرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد سرمایه گذاری ها و فعالیت های اقتصادی در جزیره کیش از طریق بخش خصوصی اجرا می شود، گفت: سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان بخش دولتی قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین و تامین زیرساخت ها را برعهده دارد و از فعالیت بخش خصوصی حمایت می کند.

وی با اشاره به اینکه در 20 سال گذشته سود سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات 50 برابر شده است، بیان کرد: چنین رشدی در سراسر دنیا بسیار قابل توجه است و با در نظر گرفتن اینکه جزیره کیش تنها منطقه ای است که سرمایه گذاران خارجی می توانند از امتیاز مالکیت 100در صد برخوردار باشند بخش املاک یکی از فرصت های سرمایه گذاری ارزشمند در جزیره کیش است.

مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه پس از برداشته شدن کامل تحریم ها هرگونه نقل و انتقال ارزی از جزیره کیش به کشورهای خارجی امکان پذیر خواهد بود تصریح کرد: در شرایط کنونی روند نقل و انتقال ارز از طریق صرافی های معتبر در کیش انجام می شود.

شیرزاد با اشاره به ابراز علاقه بانک های اف شور(فرا ساحلی ) برای ایجاد شعب در جزیره کیش گفت: تا کنون چندین بانک خارجی برای تاسیس شعبه در ایران ابراز آمادگی کرده اند و با توجه به اینکه قوانین تاسیس شعبه های بانکهای خارجی در مناطق آزاد تا حدودی از سرزمین اصلی متفاوت است بانک های خارجی پس از برداشته شدن محدودیتهای دوران پسا تحریم می توانند در مناطق آزاد ایران از جمله جزیره کیش شعب خود را دایر کرده و فعالیت کنند.

وی افزود: در شرایط کنونی با توجه به فعالیت پویا و مطمئن شعب بانک های خصوصی در ایران، شرکتهای خارجی از طریق تعامل با بانک ها ی داخلی خصوصی نیز می توانند فعالیت خود را آغاز کرده و روند سرمایه گذاری را سرعت ببخشند.

شیرزاد با اشاره به اینکه جزایر فارور کوچک و بزرگ و هندورابی نیز به کیش الحاق شده است گفت: سال گذشته طرح جامع هندورابی توسط یک شرکت آلمانی تهیه شد و امسال نیز فرودگاه و بندرگاه هندورابی آماده بهره برداری است و بزودی افتتاح می شود تا این جزیره در 5 سال آینده افق روشنی را در زمینه جذب گردشگر تفریحی فرا روی خود داشته باشد.

مدیرسرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: با توسعه هندورابی و رونق صنعت گردشگری در این جزیره، کیش می تواند به قطب گردشگری مایس جلسات، مشوق ها، کنفرانس ها و رویدادها (MICE) در کشور تبدیل شود.

وی همچنین به امکان توسعه آموزش عالی و تبادل دانشجو با سایر کشورها با توجه به فعالیت شعب بین المللی دانشگاههای معتبر داخلی در جزیره کیش اشاره کرد.

مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش شمار هتل های فعال جزیره کیش را 47 هتل با 12 هزار تخت عنوان و بیان کرد: بیش از 41 هتل در کیش در حال ساخت است که تا سه سال آینده ١٧ هزار تخت به ظرفیت پذیرش هتل های این جزیره افزوده می شود.

در پایان این نشست هیات اتریشی برای حضور در نمایشگاه ها صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع وابسته فودکس و همایش صنایع دریایی که ماه آینده در جزیره کیش برگزار می شود، اعلام آمادگی کرد.

نمایشگاه صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع وابسته کیش 7 تا 10 مهر ماه و هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوانوردی کیش 26 الی 29 آبان ماه به میزبانی جزیره کیش برگزار می شود .

95/06/26


سالومه سیر
سالومه سیر