بررسی و پیگیری ایجاد بورس بین المللی کیش

بررسی و پیگیری ایجاد بورس بین المللی کیش


ايجاد بورس بین المللی کیش كه از برنامه‌هاي ديرينه‌ سازمان و شركت بورس است، همچنان در حال بررسي و پيگيري بوده و ايجاد آن نيازمند تدوين مقررات مورد نياز و تسهيل در قوانين موجود است.

علي سنگينيان ـ معاون توسعه و برنامه‌ريزي شركت بورس ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در تشريح آخرين وضعيت راه‌اندازي بورس بين‌المللي كيش گفت: مطالعات اوليه بورس كيش انجام و گزارش امكان سنجي آن تهيه شده است علاوه بر اين با سازمان منطقه آزاد نيز مذاكراتي صورت گرفته و بند اصلاحي در قانون اداره مناطق آزاد تجاري به كميسيون اقتصادي مجلس پيشنهاد شد كه اين پيشنهاد مورد تصويب قرار گرفته است.

 

وي توضيح داد: به موجب اين بند بازار سرمايه در مناطق آزاد تابع مقررات خاص خود و مقرراتي مي‌شود كه به تصويب هيات دولت برسد كه اين امر در كميسيون اقتصادي مجلس به تصويب رسيد در اين طرح پيشنهاد شد كه همانطور كه بانكها در مناطق آزاد تابع قانون خاص خود هستند، بازار سرمايه نيز در مناطق آزاد قانون خاص خود را داشته باشد و اين قانون به بازار اجازه دهد كه تركيب سهامداري بورس فعاليت كارگزاران و شركت‌هاي تامين سرمايه تابع قوانين داخلي نباشد و قوانين سهل‌تري داشته باشد تا نهادهاي مالي بين‌المللي و سرمايه‌گذاران خارجي را به فعاليت تشويق كند.

 

وي با بيان اينكه اقدامات مورد نظر از طرف شركت بورس و سازمان مناطق آزاد در حال پيگيري است عنوان كرد: در اين راستا آيين نامه‌ چگونگي ايجاد مجوز، تاسيس و فعاليت بورس در مناطق آزاد از طرف شركت بورس به سازمان بورس ارسال شده است و منتظر مصوبه سازمان بورس هستيم.

 

به گفته سنگينيان سازمان بورس نيز بايد در كنار اين اقدامات، مقرراتي براي فعاليت كارگزاران خارجي، نهادهاي مالي خارجي تصويب كند.

 

دبير هيات مديره شركت بورس از راه‌اندازي فاز اول بورس كيش به صورت تابلو ارزي خبر داد و گفت: مشخص است با اقدامات صورت گرفته به اين سمت حركت كنيم كه در فاز اول بورس كيش تابلو ارزي ايجاد كرده و فاز نهايي ايجاد بورس مستقل بين‌المللي باشد با اين حال ايجاد اين بورس در حال بررسي است و هنوز تصميمي در خصوص آن اخذ نشده است.


منبع

88/03/30