بازار جهاني كتاب در كيش ايجاد مي‌شود

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:

بازار جهاني كتاب در كيش ايجاد مي‌شود

 

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از ايجاد بازار جهاني كتاب در جزيره كيش خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از كيش، محسن پرويز ظهر امروز در ديدار با مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش با اشاره به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي جزيره كيش در حوزه فرهنگي بر ضرورت ايجاد محلي براي بازار جهاني كتاب در اين منطقه تاكيد كرد.

وي افزود: با توجه به قوانين و مقررات منطقه آزاد كيش، اين جزيره مي‌تواند پايگاه مناسبي براي تبادل كتاب بين ناشران داخلي و خارجي باشد.

پرويز در اين جلسه كه چند تن از مديران فرهنگي وزارت ارشاد نيز حضور داشتند، جزيره كيش را منطقه‌اي امن و آرام توصيف و خاطر نشان كرد: شواهد نشان دهنده آن است كه تلاش‌هاي هوشمندانه‌اي در مسير اعتلاي فرهنگي در كيش صورت گرفته است.

معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين بر ايجاد كتابخانه‌هاي باز در اماكني كه مسافران و گردشگران بيشتري حضور دارند تاكيد كرد و گفت: برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب، برپايي نمايشگاه‌هاي تخصصي كتاب برگزاري همايش ها و نشست‌هاي فرهنگي در خصوص كتاب و كتابخواني از ديگر مواردي است كه مي‌توان در جزيره كيش به اجرا درآورد.

اين مقام مسئول در وزارت ارشاد تصريح كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سالانه در 12 نمايشگاه بين المللي خارج از كشور كتاب شركت مي‌كند و اين نمايشگاه‌ها مي‌تواند محل مناسبي براي معرفي و شناساندن جزيره كيش به مردم ساير نقاط جهان باشد.

به گفته وي اين امكان وجود دارد كه غرفه‌هايي براي معرفي جاذبه‌ها و توانمندي‌هاي جزيره كيش به شكل رايگان در اختيار بخش خصوصي قرار گيرد.

پرويز در پايان سخنان خود وجود زمينه‌هاي مساعد فرهنگي در كيش را مورد تاكيد قرار داد و گفت: اين منطقه آزاد داراي زمينه‌هاي بسيار مستعدي براي اجراي كارهاي فرهنگي است كه در ديگر نقاط كشور كمتر ديده مي‌شود.

مدير عامل سازمان منطقه آزاد كيش نيز با اشاره به ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي ايجاد شده در اين جزيره گفت: محيط سازي يكي از مهم‌ترين مسائلي كه طي يك سال گذشته سعي شده است در جزيره كيش به اجرا در آيد.

داود مددي با اعلام اين مطلب كه محيط تاثير بسزايي در فرهنگ‌سازي انسان‌ها دارد، بر محيط سازي و ايجاد نظم تاكيد كرد.

وي با اشاره به اينكه سالانه بيش از 20 نمايشگاه تخصصي بين المللي در جزيره كيش برگزار مي‌شود، پيشنهاد كرد: در كنار برگزاري هر يك از نمايشگاه‌هاي تخصصي، غرفه كتاب تخصصي متناسب با موضوع نمايشگاه نيز برپا شود.

مدير عامل سازمان منطقه آزاد همچنين از امضاي تفاهمنامه‌اي براي ايجاد يكي از زيباترين موزه‌هاي آثار فرهنگي در جزيره كيش خبر داد.

همچنين معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و همراهان در حاشيه اين جلسه از برخي آثار و تاليفات منطقه آزاد كيش ديدن كرد.


منبع88/03/11