پیشگیری از عرق سوز شدن

در هواي‌ بسیارگرم و مرطوب جزیره کیش بعضی از مسافران دچار مشکلي مي ‌شوند که به نوبه خود دردسر ساز است و ممکن است مسافرت را برای آنها تلخ کند، مشکلي که راه رفتن را نيز تحت تأثير خودش قرار مي ‌دهد.

عرق‌سوزشدن چين‌هاي پوستي بدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشيد به وجود نمي ‌آيد، بلکه زماني ايجاد مي ‌شود که گرماي بيش از اندازه‌ به بدن برسد و بدن با توليد بسيار زياد عرق، واکنش نشان ‌دهد.

عرق‌سوزشدن، مشکلي نيست که لازم باشد برای آن به پزشک مراجعه کنيد، راه‌هاي آساني وجود دارد که از بروز آن می توان جلوگيري کرد و با مشاهده ي اولين علامت، با کمک درمان‌هاي خانگي آن را از بين ببريد.

چاره عرق ‌سوز شدن چيست؟

فراموش نکنيد، عرق‌سوزشدن، خودبه‌خود بهبود مي يابد. بنابراين نياز به دارو و پزشک نيست. شما مي توانيد به توصيه هاي زير عمل کنيد:

1- لباس‌هاي خنک بپوشيد

وقتي به منزل مي ‌رسيد، لباس هاي تنگ و پلاستيکي را کنار بگذاريد و لباس‌هاي نخي ، گشاد و خنک بپوشيد.

2- دوش آب سرد بگيريد

دومين قدم اين است که بخش‌هايي از پوست‌تان را که عرق‌سوزشده است، خنک کنيد. براي اين کار مي‌ توانيد از باد سرد سشوار استفاده کنيد يا دوش آب سرد بگيريد.

3- هوا به جاي حوله

همه ما عادت داريم بعد از حمام کردن با حوله پوست بدن را خشک کنيم، ولي اين‌ بار حوله را کنار بگذاريد و اجازه دهيد بخش‌هايي از بدن‌تان که عرق‌سوز شده‌، در معرض هواي آزاد خشک شود.

4- کرم‌هاي ضد حساسيت

اگر پوست شما حساس است و احساس خارش داريد، مي توانيد از کرم "هيدروکورتيزون" براي از بين بردن حساسيت استفاده کنيد.

5- لباس‌هاي تابستانه

براي اينکه دوباره عرق‌سوز نشويد، در هواي گرم تابستان، تلاش کنيد لباس‌هاي خنک تر و جنس نخي بپوشيد. در ضمن تا مي ‌توانيد لباس کمتري در تابستان به تن کنيد.

6- هواي خنک و خشک

بهترين درمان عرق‌‌سوزشدن پوست، آن است که در محيطي خنک و بدون رطوبت قرار بگيريد، براي مثال در يک اتاق، کولر روشن کنيد و رطوبت هوا را نيز تنظيم کنيد. برخي از سيستم‌هاي خنک‌کننده هوشمند مي ‌توانند دما و رطوبت اتاق، خانه و محل کارتان را تنظيم کنند.

7- از پودر بچه استفاده کنيد

اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که زياد عرق مي ‌کنيد، مي ‌توانيد از پودر بچه براي پيشگيري از عرق‌سوزشدن پوست بدنتان استفاده کنيد. پودر بچه پوست شما را خشک نگه مي‌ دارد. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه‌ مي ‌دارند، از عرق‌سوزشدن مجدد پوست نيز جلوگيري مي کنند.


در کل شستشوي مرتب بدن مي‌تواند از عرق‌سوز شدن پوست که حاصل آب و هواي گرم و ازدياد جمعيت و در نتيجه تعريق زياد بدن است، جلوگيري کند.

پيشگيري از عرق‌‌سوزشدن کودکان

1- هر ساعت کهنه و پوشک کودک را کنترل کنيد و اگر آلوده شده است، آن را سريع عوض کنيد.

2- پس از هر بار عوض کردن کهنه بچه، او را با آب ‌ولرم و صابون ملايم بشوييد.

3- اجازه بدهيد پس از شستن بچه، ابتدا بدن او خشک شود. سپس او را پوشک کنيد.

4- براي اينکه پوست پاهاي کودکتان، عرق سوز نشود، کرم " زينگ اکسايد" را به پوستش بماليد.

5- شلوارهاي پلاستيکي به کودکتان نپوشانيد.

6- اگر کودک شما به يک نوع پوشک حساس است، نوع پوشک کودک را تغيير دهيد.

7- اگر شما عادت داريد از کهنه‌هاي پارچه‌اي سنتي براي کودک استفاده کنيد، آنها را بعد از هر بار شستشو، 15 دقيقه در آب جوش بجوشانيد تا اثرات مواد شوينده و ميکروب‌ها از روي آن زدوده شود.

8- وقتي پاي کودک عرق‌سوز شده است، از پودر تالک روي پوستش استفاده نکنيد. پودر تالک ممکن است وارد ريه کودک شود و ايجاد عفونت کند.