هشت پیشنهاد برای حفاظت پوست در برابر تابش خورشید

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده که سرطان پوست به شدت افزایش یافته است. حفاظت از پوست بدن مهم‌ترین اقدام برای دوری از بیماری‌های پوستی است. با هشت پیشنهاد سازنده برای استفاده مفید از نور خورشید از پوست خود محافظت کنید:

از نور خورشید ظهر پرهیز کنید

از ساعت یازده صبح تا سه بعدازظهر از نور مستقیم خورشید پرهیز کنید، زیرا پرتو فرابنفش خورشید (UV) در این زمان در بیشترین حد خود است. در این مدت زمانی حتی نشستن در سایه آفتاب نیز بی‌خطر نیست، زیرا بازتاب نور خورشید این پرتو را به بدن منتقل می‌کند.

پوشش مناسب

با پوشیدن لباسی مناسب خود را از شر پرتو فرابنفش خورشید نجات دهید. شلواری بلند به همراه پیرهنی آستین بلند به تن کنید و پوششی نیز بر سر داشته باشید. جنس پارچه‌های مختلفی که بر تن دارید در مقابل تابش خورشید واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند. لباس‌هایی وجود دارند که مخصوص دفع این پرتو ساخته شده‌اند.

کرم‌های پوست مناسب

کرم‌های پوست مناسب برای خود تعیین و تهیه کنید. این کرم‌ها در مقابل پرتو فرابنفش خورشید واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. به هنگام خرید این کرم‌ها توجه داشته باشید که آنها دارای فیلتر ویژه در مقابل پرتو فرابنفش A باشند. این پرتو در کنار خطرات دیگر عامل اصلی برای ایجاد سرطان پوست است.

مدت‌زمانی که می‌توانید زیر آفتاب بمانید

هر نوع پوستی از پنج تا ۲۰ دقیقه می‌تواند پرتو مستقیم آفتاب را تحمل کند. در صورت استفاده از کرم‌های پوست مناسب این زمان افزایش می‌یابد. هر فردی باید این زمان را برای خود محاسبه کند و بیش از این زمان زیر تابش مستقیم آفتاب نماند. مثال: پوستی که فقط پنج دقیقه تابش آفتاب را تحمل می‌کند با استفاده از کرم شماره ۵۰ می‌تواند تا چهار ساعت در آفتاب بماند. باید قبل از پایان این زمان با نور خورشید وداع کرد.

به اندازه کافی کرم‌مالی کنید

یک انسان بالغ به طور متوسط حدود ۳۵ گرم کرم ضدآفتاب برای بدن خود نیاز دارد. ۳۵ گرم کرم حدود چهار قاشق غداخوری می‌شود. کرم‌مالی پوست را باید تکرار کرد و البته باید دانست که مالیدن کرم بر بدن زمانی که می‌توانید در آفتاب بمانید را افزایش نمی‌دهد. نکته مهم این‌که همیشه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیش از حمام آفتاب بدن خود را کرم‌مالی کنید.

از عینک آفتابی استفاده کنید

تابش آفتاب شدید سبب می‌شود چشم‌ها آسیب جدی ببینند. این آسیب‌ها طی چندین سال جمع می‌شوند و از جمله به شبکیه چشم آسیب می‌رسانند یا به کدورت عدسی منجر می‌شوند. پرتو فرابنفش خورشید می‌تواند در کوتاه مدت نیز به سرخی، سوزش، خارش و تاری دید چشم بیانجامد. به همین دلیل در آفتاب از عینک‌های آفتابی مناسب استفاده کنید.

زیر چتر بمانید

چترهای آفتابی می‌توانند شما را از تابش مستقیم پرتو فرابنفش خورشید حفظ کنند. چترهایی وجود دارند که مخصوص دفع پرتو خورشید ساخته شده‌اند، اما هنوز استانداردی برای این چترها مشخص نشده و درجه دفع پرتو فرابنفش خورشید در آنها متفاوت است. زیر چتر بنشینید و بدن‌تان را کرم‌مالی کنید.

در آب هم مواظب پوست خود باشید

در آب هم تابش خورشید ادامه دارد. سطح آب پرتو فرابنفش خورشید را تشدید می‌کند. در نیم‌متری سطح آب ۶۰ درصد به پرتو فرابنفش خورشید و ۸۵ درصد به پرتو فرابنفش A افزوده می‌شود. چون بدن در سطح آب خنک می‌شود، احساس سوختگی بدن چندی بعد محسوس می‌شود. به همین دلیل با کرم از بدن خود قبل از شنا حفاظت کنید.