گزش حشرات

گزش یا نیش حشرات از پشه ها، مایت های رختخواب، مورچه ها، عنکبوت ها، زنبورها، عقرب ها و سایر حشرات و بند پایان منجر به واکنش های پوستی وسایر علائم می شود. گزیدگی ها در نواحی گرم و مرطوب و در فصول بهار و تابستان بیشتر اتفاق می افتد.

گزیدگی حشرات چه علائمی ایجاد میکند؟

واكنش پوست به گزش حشرات به صورت برجستگي قرمز در پوست ظاهر مي شود كه معمولا" در عرض چند دقيقه پس از گزش يا نيش ايجاد مي شود، اما بعضي مواقع هم شش تا دوازده ساعت طول مي كشد تا ظاهر شوند. علائمي مانند خارش و سوزش نيز در بعضي موارد وجود دارد. بعضي از افراد دچار تهوع يا استفراغ،‌سردرد، تب، سرگيجه، احساس سبكي در سر و تشنج مي شوند. واكنش هاي آلرژيك مثل خارش چشم ها، برافروخته شدن صورت، سرفه خشك، خس خس سينه و احساس خفگي در گلو و سينه در موارد شديد ايجاد مي شود.

چگونه از گزیدگی حشرات پیشگیری کنیم؟

جهت پیشگیری از گزش حشرات محل سعي نمائيد با دوري از محل زندگي و تجمع حشرات از گزش آنها در امان بمانيد و از استراحت در مكان سرباز حتي الامكان خودداري كنيد. اگر نمي توانيد جلوي مواجهه با حشرات را بگيريد، روي بدن خود مواد دور كننده حشرات بماليد و لباس مناسب براي محافظت از گزش يا نيش حشرات بپوشيد.

گزیدگی حشرات چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

اکثر علائم ناشی از گزیدگی در عرض دو تا سه روز اول ناپدید می شوند. اما خاراندن ضایعات ممکن است بهبود علائم را تا چند هفته به تاخیر اندازد. عفونت باکتریایی ثانویه در محل گزیدگی یا نیش ممکن است باعث تورم گره های لنفاوی در گردن، زیر بغل، کشاله ران یا آرنج شود. شوک آلرژیک ناشی از گزیدگی که ممکن است جان بیمار را به خطر اندازد در افرادی که بسیار حساس هستند رخ می دهد.

درصورت ایجاد گزیدگی چه قداماتی باید انجام داد؟

در صورت گزيدگي كه موجب ناراحتي و درد شود بايد ناحيه ناشي از گزيدگي را پاك كنيد و روي آن كيسه يخ بگذاريد. ناحیه گزیده شده را بلند کنید و به آن استراحت بدهید. براي كاهش خارش و تسریع بهبودی از كمپرس آب سرد و از آنتي هيستامين هاي خوراكي در موارد خفيف مي توان استفاده كرد. کمپرس آب گرم معمولا برای درد یا التهاب بهتر است. از تركيبات موضعي استروييدي هم مي توان براي كم كردن التهاب طبق نظر پزشك استفاده نمود.

در صورت وجود علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

1. سابقه حساسيت و بروز علائم شديد مانند تنگي نفس و تپش قلب.

2. بالا رفتن درجه حرارت بدن بيش از 3/38،

3. عدم بهبودي علائم بعد از دو تا سه روز.

4. اگر ناحیه گزیده شده قرمز، متورم، گرم و به لمس حساس شودکه نشان دهنده عفونت است.