تبلیغات
تور کیش اجاره ماشین
تور کیش  کارگاه آموزشی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
Like Tree33Likes
  • 9 Post By مجتبي
  • 8 Post By مجتبي
  • 5 Post By info
  • 5 Post By مجتبي
  • 2 Post By yasna
  • 1 Post By mo13
  • 1 Post By yasna
  • 2 Post By نیلووفر

موضوع: ๑۩۞۩๑ دیدنی های شهر شیراز ๑۩۞۩๑

HK User مجتبي آواتار ها

Icon11 ๑۩۞۩๑ دیدنی های شهر شیراز ๑۩۞۩๑

حرم حضرت شاه چراغ

حرم شاه چراغ در شيراز با صحني وسيعي مدفن حضرت سيد احمد فرزند امام هفتم از ابنيه اتابكان فارس (قرن ششم ه.ق )در زمان اتابك ابوبكر سعد بن زنگي ساخته شده است.اين بنا مشتمل بر ايوان ، حرم ، گنبد ، رواقها و شاه نشين با آئينه كاري و گچ بري و كتيبه هاي چندي تزئين يافته است .پس از اتابكان در دوران صفوي و قاجار اين بنا چندين بار مرمت و تعمير شد.مرقد حضرت در شاه نشين گنبد و مسجد بالاسر قرار داردو دو مناره كوتاه در دو انتهاي ايوان سر برافراشته است.كاشي كاري معرق و زيباي گنبد در سال 1345ه.ش پايان يافت .در مجاورت زيارتگاه شاه چراغ بقعه سيد مير محمد برادر شاه چراغ واقع شده است.اين مزار شامل حرم بزرگ و شاه نشين مي باشد.مرقد در شاه نشين شمالي آن قرار دارد .ساختمان اين بنا متعلق به قرن دهم هجري قمري است و در عهد زنديه و قاجار مرمت شده و تزئين يافته است.گنبد آن كاشي كاري و به شيوه گنبدهاي زمان قاجار ساخته شده است.
    Mahmood, Bahman, hamidreza and 6 others like this.

HK User مجتبي آواتار ها

Icon11 بازار وکیل

بازار وکیل - شیراز

از بازارهای شیراز است که در زمان کریم خان زند (1172 - 1193 ه.ق) در شرق شیراز در محله درب شاهزاده، در کنار مسجد وکیل و در شرق میدان شهدا احداث شده است.

معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس کبیر است اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست. همچنین 74 دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از 11 متر مرتفع تر از طاق سایر بازارهاست که البته هم اینک به علت خاکریزی کف بازار، ارتفاع طاق ها به ده متر تقلیل یافته است.این بازار که از نظرمعماری دارای سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان)، حریم مغازه (به ارتفاع تقریبی 2 پله بالاتر از سطح زمین)، فضای مغازه (محل فروش) است. دارای پنج در بزرگ است که در چهار سوی آن قرار گرفته است. هم چنین شامل دو رشته شمالی - جنوبی و شرقی - غربی است که چون صلیبی یکدیگر را قطع کرده اند. در تقاطع این دو رشته چهار سوق قرار گرفته است که بر روی یک هشتی قرار دارد. این چهار سوق دارای طاق بزرگ ضربی محکمی است و در پای طاق نیز چند ترنج آجرکاری شده است. در هشتی نیز مغازه هایی چهارگوش در دو طبقه وجود دارد.

ضلع شمالی - جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. در دو طرف این راسته هر قسمت 41 جفت (82 باب) مغازه وجود دارد که در جلو هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ که بر روی آن، ترنج هایی برجسته حجاری شده است. در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه ها را در حدود یک متر فراتر از سطح زمین ساخته اند. مغازه ها اغلب دارای پستو بوده و در دو طبقه طراحی شده اند.

در شمال شرقی این راسته، چند کاروانسرای قدیمی به نام های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده است که در ورودی آنها در درون بازار است. هر یک از این کاروانسراها دارای چندین حجره می باشند.

راسته شمالی - جنوبی را بازار بزازان نیز نامیده اند. در سال 1315 به علت گسترش خیابان زند 11 حجره از حجره های این ضلع از بین رفته است.ضلع شرقی - غربی نیز دارای دو بخش است:

1. قسمت شرقی چهار سوق که آن را بازار علاقه بندان می نامند. این بخش دارای 19 جفت مغازه است که هم اینک مرکز فرش است و مغازه های عطاری نیز در این قسمت یافت می شود.

2. قسمت غربی چهارسوق که آن را بازار ترکش دوزها می نامند و دارای 10 جفت مغازه است که هم اینک مرکز فروش فرش های ایرانی است.در ضلع جنوبی چهارسوق در موازات با بازار ترکش دوزها، بازار دیگری قرار دارد که مدخل آن در جلو سر در مسجد وکیل است و به بازار شمشیرگرها معروف است. این بازار نیز دارای 11 جفت مغازه است.در زیر چهار سوق، حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از مجرایی که از زیر بازار ترکش دوزها می گذشته، تأمین می شده است. این مجرا به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مریری به علت بالا آمدن کف بازار، از بین رفته است.

سیستم تهویه هوا به علت ارتفاع زیاد سقف طاق و تویزه ای بازار کامل بوده. این امر به وسیله بادگیرهایی ساده انجام می گرفته هم چنین دریچه ها و روزنه هایی به نام جامخانه یا هورنور در زیر سقف تعبیه شده بوده که هوا و نور کافی را به بازار می رسانند اما هم اینک پس از مرمت، این روزنه ها بسته شده اند. هم اینک در بالای مغازه مشبک هایی جهت تهویه هوا و روشنایی وجود دارد.در ورودی جنوب این بازار در سال 1368 از جانب میراث فرهنگی، اندکی پی بندی شده است. سیم کشی جدید برق مغازه ها از یک طرف بازار به دیگر سو، چهره قدیمی بازار را مخدوش نموده است.
    Mahmood, Bahman, hamidreza and 5 others like this.

HK User

HK User مجتبي آواتار ها

Icon11 نقاط دیدنی شیراز

ما آدرس اماکن دیدنی شیراز را در اختیار شما مسافرین محترمی که به شیراز سفر می کنید گذاشتیم در ضمن شما میتوانید با کلیک بر روی نام اماکن از عکس ها و نوشته های آن بهره مند شوید

Mahmood, saeidkhan, info and 2 others like this.

HK User Anastacia_4_Ever آواتار ها

Icon14

شیراز واقعا شهر زیبائیه و پر از جاهای دیدنی و تاریخی.من خودم شیرازیم و به همه هموطنان عزیزم توصیه می کنم حتما برای یکبار هم که شده به شیراز سفر کنن.

yasna آواتار ها

خوشا شیراز و وضع بی مثالش / خداوندا نگهدار از زوالش!
    واقعا سفر به شیراز اونم تو بهار خیلی عالیه!من تخت جمشید رو خیلی دوست دارم!
    farzad_dostu and آندیا like this.
    پر پرواز ندارم اما، اما دلی دارم و حسرت درناها!
    www.visna.blogfa.com

HK User

با یاد خدا
    سلام دوستان من قصد سفر به شیراز رو دارم اما با شهر نقشه ی اون اشنا نیستم
    ازدوستان کسی اینجا هست اهل شیراز باشه من ازش یه سری توضیحات بخوام بهم بده که اونجا اذیت نشم
    در پناه خدا باشید
    آندیا likes this.

yasna آواتار ها

دوست خواهرم رفتن شیراز برای عروسی!خونه عروس خانوم نزدیکه حافظیه ست!میگفت اونقدر شلوغه مردم سواره و پیاده در رفت و آمدن که بسختی میشه رفت بیرون و جاهای دیدنی رو بازدید کرد!منتظرن تا شنبه 10فروردین بلکه خلوت بشه تا برن تفریح!
    farzad_dostu likes this.
    www.visna.blogfa.com

HK User نیلووفر آواتار ها

سلام من بعد ازدواجم دوبار به شیراز رفتم و جاداره که هتل پارک سعدی که روبروی باغ جهان نماست معرفی کنم امسال که بعد از پنج سال برای عید 1392 اونجا بودیم کیفیت رستوران و کافی شاپ و همین طور محیط بسیار زیبای حیاط که شبیه یک باغ کوچک است بسیار بالا شده بود همچنین در موقع سرو شام یک سازنده با صدای دلنشین شب بسیار خاطره انگیزی را برایمان به ارمغان اورد ... دقیقا یادمه اولین اهنگش قدو بالای تو رعنا رو بنازم بود.............خوشبختانه پسرم خواب بود و من همسرم بیاد ماه عسلمون بودیم ....... از حسن دیگر هتل نزدیک بودن به حافظیه و دروازه قران است که میتوان پیاده این مسیر را طی کرد ....دیگه مثل پنج سال نمیشد که با ماشین کنار حافظیه بری خیابانی که حافظیه در ان قرار دارد از تردد ماشین برخوردار نیست امسال گلکاری حافظیه خیلی زیبا بود و مثل گذشته شعر های حافظ از بلند گو صحن پخش میشد .......... فقط حیف که اونقدر که به حافظیه رسیدگی میشه به سعدیه نمیشه ........جای بس تاسف داره
    ویرایش توسط نیلووفر : 04-08-2013 در ساعت 12:50 PM
    alireza57 and آندیا like this.
    مرداب برای بدست اوردن نیلوفر سالها میخوابه تا ارامش نیلوفرش بهم نخوره..........پس اگر دوستم داری برای داشتنم صبر کن

yasna آواتار ها

من این مطلب رو خوندم باغ پرندگان شیراز
    آدرس:شیراز.بولوار دکتر محمود حسابی.روبروی گلدشت حافظ شیرازی.کوچه باغ پرندگان
    www.visna.blogfa.com

کلمات کلیدی این موضوع