مجتمع تفریحی و تجاری تهران قدیم کیش (درحال ساخت)

پروژه تهران قدیم کیش با کاربری گردشگری در راستای اهداف و سیاست های سازمان منطقه آزاد کیش در چهارچوب طرح جامع مقصد با محوریت گردشگری و توسعه زیرساخت های آن در جزیره، زیبای کیش با الگو گرفتن از فضا های شهری تهران دهه چهل به منظور ایجاد فضاهایی متفاوتر جهت جلب و جذب گردشگران تعریف و طراحی شده است.

ایده اولیه طرح الهام از " روح مکان خیابان لاله زار " مجموعه ای که در عین مدرن بودن با کمک نامگذاری های معین فضا ها و خیابانهای لاله زار که در ذهن مردم از شکل و کالبد فراتر رفته است و به الگو واره ذهنی کارکردهای مختلف تبدیل شده است، که در عین ادغام درهم و پیوسته بودن مستقلاً هویت خود را حفظ کرده اند.

فضاهای تجاری:

فضاهای تجاری مجموعه ، همانند لاله زار تلفیقی بدیع از بازار ایرانی و معماری نو خواهد بود و بدنه آن به کمک نور و رنگ و تناسبات نما پادآور لاله زار قدیم خواهد بود. تفاوت اصلی این فضای تجاری با مراکز تجاری موجود در جزیره ، همبستگی آن با فضای اقامتی می باشد. نکته اصلی طراحی چنین فضایی مجموعه ای بودن آن است که ارزش دهی فضای متناسبی را خواستار است. عبور از راسته هایی سنگفرش شده و ایجاد مسیرهای فرعی و بدنه هایی در کنار محور اصلی که ایجاد فضاهایی خنک خواهند کرد فراموش نشدنی خواهد بود.

گراند هتل:

همانگونه که گراند هتل در خیابان لاله زار نوعی عنصر شاخص شهری در محدوده خود محسوب می شده است، فضای اقامتی این مجموعه نیز به عنوان عنصر شاخصی در انتهای محور طولی در نظر گرفته شده است.

فضای فرهنگی:

هدف از طراحی فضای فرهنگی مجموعه مشهود بودن عدم وجود چنین مراکزی در جزیره کیش می باشد . نبود فرهنگسرا یا سینمایی مناسب در این جزیره که حتی با معیارهای اولیه هماهنگ باشد . طراح را به فکر خلق فضاهای فرهنگی در مجموعه انداخته است . فضاهایی چند منظوره که جهت همایش ها و جشنواره های مختلف قابل استفاده خواهد بود و در دوران عدم رونق گردشگری ، تئقعات اقتصادی سرمایه گذاران را نیز فراهم خواهد کرد .همچنین فضاهای سینمایی و یا شهر کتاب علاوه بر گردشگران به کیشوند ها نیز خدمات رسانی خواهد داشت و به این صورت فضاهای تجاری نیز از رونق بیشتری برخوردار می گردد.

درون محله:

فضای باز شهری در گوشه ها به کمک سایه بان ها و خرد کردن مقیاس پاتوق های دلپذیری فراهم آورده و سرزندگی مجموعه را دوچندان نموده است در نهایت مفصل جدا کننده محور اصلی و پلازای شهری به سمت مسیر محور اصلی قالب بندی شده که دید و منظری دعوت کننده و فضایی جهت دهنده به سمت فضاهای تجاری – فرهنگی و خدماتی مجموعه ایجاد خواهد کرد.

پلازا:

فضای اقامتی در بر گیرنده یک پلازای شهری است که با فرم خود و ایجاد کارکردهای مناسب تبدیل به محلی دعوت کننده خواهد شد و همچنین نوعی فضای فعال شهری را ایجاد خواهد کرد . ابعاد این پلازا به گونه ای طراحی شده که فضایی جهت سینمای خورشیدی و تئاترهای روباز را در بر گرفته است و این فضای باز در راستای تعاملی کردن مجموعه با جزیره و شهروندان تبدیل آن به عرصه عمومی کارا است گویی به این ترتیب فضای پر تحرک جزیره به درون مجموعه آورده شده است.

تراموا:

در بخش هایی از پروژه توریستی تهران قدیم کیش، خیابان لاله زار به گونه ای شبیه سازی شده است که جایگزین خط واگن در طرف راست سطح آن، تراموا و گراند هتل در سمت چپ آن، قرار دارد.همچنین طراحی تراموایی در مسیر حرکتی با سرعتی که در حین حرکت توانایی پیاده و سوار کردن مراجعان را خواهد داشت.تراموا در سفر درون شهری انقلابی بوجود آورده و یک سیستم حمل و نقل عمومی سازگار با محیط زیست را فراهم می کند.

موقعیت طرح:

این پروژه در حاشیه غربی جزیره واقع در قطعات مربوطه از نوار ساحلی به مساحت تقریبی 57570 مترمربع با کاربری گردشگری،فرهنگی،خدماتی و تجاری پیش بینی گردیده است.سطح اشغال پیش فرض برای کاربری فوق 20000مترمربع معادل 24درصد از مساحت کل عرصه زمین می باشد و تراکم پیش فرض نیز نیز حدود 60000 مترمربع بالغ می گردد.